Termin edukacije: od 9.7.2021. do 11.7.2021.

Edukacija je namijenjena svim trenutno zaposlenim pomoćnicima u nastavi kao i onima koji namjeravaju raditi kao pomoćnici u nastavi. Edukacijom se stječu osnovne informacije o edukacijskom uključivanju potrebne za rad u odgojno-obrazovnoj ustanovi na podršci učenicima s teškoćama.

Uloga pomoćnika u nastavi predstavlja sudjelovanje u organizaciji inkluzivnog okruženja te okruženja pogodnog za socijalizaciju učenika s teškoćama. Sve navedeno zahtijeva od pomoćnika u nastavi osjetljivost na pitanje inkluzije, senzibilitet za rad s učenicima s teškoćama, ali i spremnost na učenje i unaprjeđivanje kompetencija.

Kroz predavanja i vježbe, pomoćnici u nastavi upoznaju se s osnovnim pojmovima, odgojno obrazovnim potrebama učenika s teškoćama, odgojno obrazovnom inkluzijom, oblicima inkluzivne potpore u hrvatskom školstvu, pravima učenika s teškoćama. Također se upoznaju se sa specifičnostima pristupa poučavanju učenika s teškoćama, razvijaju metode pružanja podrške u odgojno obrazovnom procesu te razvijanju socijalnih vještina učenika s teškoćama.

Učilište za obrazovanje odraslih – IDEM je prva ustanova koja djeluje na nacionalnoj razini na području obrazovanja svih sudionika odgojno obrazovnog procesa u radu s učenicima s teškoćama. Učilište kroz raznolike programe educira i osposobljava učitelje, odgajatelje, razne stručnjake i pomoćnike u nastavi za rad s djecom s teškoćama i tako aktivno sudjeluje u stvaranju i uvođenju novih standarda za ravnopravnost i uključivanje djece s teškoćama.

TEME:

1. Osnovna načela obrazovanja učenika s teškoćama s naglaskom na inkluzivno obrazovanje
  2. Karakteristike učenika s teškoćama (sve vrste teškoća, s naglaskom na teškoće učenika uključenih u projekt)
  3. Podrška učenicima s teškoćama u odgojno – obrazovnom procesu i razvoju socijalnih vještina
  4. Suradnja s učiteljem/nastavnikom/stručnim timom škole/roditeljima i drugim učenicima
  5. Prava učenika s teškoćama

CILJEVI (polaznici edukacije će po završetku edukacije moći):

• razumjeti načela uključivanja učenika s teškoćama te ulogu i zadaće pomoćnika u nastavi
  • razlikovati i nabrojati oblike potpore uključivanju učenika s teškoćama
  • razumjeti i opisati značajke razvoja djece s teškoćama
  • primijeniti metode rada s učenicima s poremećajem pažnje/hiperaktivnim
  • poremećajem te drugim učenicima ovisno o specifičnostima edukacijske grupe i dodatnim izbornim temama